Sezóna klíšťat
Klíšťata představují riziko nejen pro člověka, ale i pro domácí zvířata. Doporučuji Vašeho zvířecího parťáka po pobytu venku prohlédnout, zda nemají na svém těle lezoucí či přisátá klíšťata.
Infekce přenášené klíšťaty byly identifikovány i u psů, některé z nich pak i u koček, koní, skotu či koz.
Problematika těchto nákaz z klíšťat na zvířata je velmi obsáhlá, zaměříme se tedy především na nákazy u psů a koček.
Zásadní roli při přenosu infekcí z klíštěte na zvíře hraje i doba přisátí.
Onemocnění přenosná klíšťaty:
Lymeská borelióza
Onemocnění se může projevit v různé intenzitě, záleží na zdravotním stavu zvířete, jeho kondici a také i jeho věku.
Projevy onemocnění:
První a druhé stadium se nijak výrazně neprojevuje. Není pravděpodobné, že by se objevila specifická "boreliová skvrna" a i díky srsti zvířete by nebylo možné skvrnu zaznamenat.
Třetí, chronické stáduim, boreliózy je provázeno náhlým kulháním zvířete (i po několika měsících po přisátí klíštěte). Kulhání je způsobeno otokem kloubů. Klouby mohou být horké a bolestivé. Mohou se objevit i bolesti svalů. Markantní znak onemocnění je, že zvíře je apatické, nechce se pohybovat, trpí nechutenstvím. Horečka je spíše vzácná. V ojedinělých případech nemoc postihuje ledviny, srdce či mozek. Ve vážných případech může dojít i k úhynu zvířete.
Diagnóza se stanový na základě anamnézy zvířete (výskyt přisátých klíšťat), pozitivních serologických testů, klinických příznaků a zvíře by mělo reagovat na léčbu antibiotiky.
Léčba: dlouhodobé podávání antibiotik ze skupiny tetracyklinů
Anaplasmóza
Anaplasma infikuje bílé krvinky (neutrofily, granulocyty) a je schopna se v nich množit.
Projevy onemocnění:
Akutní horečnaté onemocnění, doprovázené nechutenstvím, apatií, skleslostí, průjmem a zvracením; může se přidat i ztuhlost a bolestivost kloubů. Opět se může projevovat různá intenzita obtíží, stejně jako u lymeské boreliózy. Nemoc často přechází do chronického stadia, zejména kvůli tomu, že není včas diagnostikována. Chronické stadium se nemusí nijak výrazně projevovat i po několik měsíců či let a vede postupně k vážnému narušení a oslabení organismu (poruchy jater, sleziny, srážlivosti krve, imunity; zvíře může při dlouhodobé infekci i oslepnout).
Diagnóza se stanoví krevním vyšetřením
Léčba: dlouhodobé podávání antibiotik (doxycykliny), léčba je dostupná a účinná
Babesióza
Onemocnění způsobené prvokem rodu Babesia
Projevy onemocnění:
Projevy jsou velmi různorodé, nejčastěji se vyskytující příznaky u akutní silné babeziózy jsou bledé sliznice, nechutenství, tmavá moč, horečka nad 40 °C, slabost, anémie, nateklé mízní uzliny a zvětšená slezina.
Diagnóza se stanová krevním roztěrem barveným nejčastěji eosinem a methylenovou modří.
Léčba: je v tomto případě komplikovanější V případě nedostupnosti speciálních léčiv je možné podat kombinaci klyndamycinu, doxycyklinu a metronidazolu.
Klíšťová encefalitida
Onemocnění psů klíšťovou encefalitidou je poměrně vzácné.
Projevy onemocnění:
Počáteční stadium je velmi nespecifické, podobá se jakémukoliv jinému virovému onemocnění (teploty, nechutenství, apatie nebo podrážděnost až agresivita). Postupně se přidávají poruchy hybnosti končetin, obrny, poruchy vědomí či potíže s polykáním. Ve většině případů jsou ale tyto příznaky mírné a odezní samy. V závažných, tzv. perakutních případech, je průběh onemocnění velmi rychlý a končí úhynem zvířete během několika dnů od propuknutí prvních příznaků.
Diagnóza se stanoví krevním vyšetřením
Léčba: stejně jako u lidí, jen symptomatická – snižování horečky, dbát na příjem tekutin a klid.